Podvodníci na internetu

Praha venkov – VÝCHOD – Policie varuje všechny uživatele facebookových profilů před rozšiřujícími se podvody.

Policisté na Praze venkov – Východ šetřili případ, kdy na facebookovém inzertním portále prodávající nabízel zboží a požadoval platbu předem. To kupující udělal, ale domluvené a zaplacené zboží již nedodržel, neboť ho prodávající po získání peněz neodeslal. Tímto způsobem se údajný prodávající dopustil trestného činu, který byl kvalifikován jako podvod. Částka za nabízené a neodeslané zboží totiž přesáhla pět tisíc korun.

Objevují se však i případy s odlišným principem. U těchto podvodů si někdo vytipuje facebookový profil spojený s e-mailovou adresou a nabourá se do něho. Poté kontaktuje známé těchto profilů, aby jim sdělili svá telefonní čísla, nebo si ověřují, zda používají telefonní číslo uvedené u kontaktu.  Pokud číslo získá, pokusí se ho využít v rámci internetového nákupu. K uhrazení částky za zboží zvolí tzv. m-platbu, tedy platbu z paušálního účtu mobilního operátora. Aby ji mohl dokončit, potřebuje ověřovací kód, který přijde právě na konkrétní zneužité telefonní číslo i několikrát. Přestože i v zaslané sms zprávě je upozornění, že se kód nemá přeposílat, poškozený ho přepošle na napadený facebookový profil v domnění, že jde o jeho známého.

Po celé republice policisté zaznamenali několik případů, kde tímto způsobem pachatel získal kódy k nákupům na internetu, zpravidla minimálně v hodnotě 600,- Kč až několik tisíc korun, které mu zaplatil poškozený.

Podvodníci záměrně volí spíše menší částky a spoléhají tak na to, že dotyčný takový zdánlivě banální případ neohlásí. Přitom jde přinejmenším o přestupek. Trestným činem podvodu se takové jednání stává ve chvíli, kdy celkově způsobená škoda přesáhne hranici 5 tisíc korun. A za takové jednání už zákon ukládá trest odnětí svobody i na několik let.

A jak se takovému jednání pokud možno ubránit?

Prvotně u svého mobilního operátora zakažte zasílání prémiových SMS zpráv. Dále, že budeme důslední a obezřetní. Důslední v tom, že si v první řadě řádně zabezpečíme svůj facebookový profil a k tomuto registrovaný e-mail. Obezřetnost je na místě vždycky. Je třeba řádně zvážit, koho si do „přátel“ zařazujeme, dobře ale vnímáme i to, jak s námi kdo komunikuje a co po nás případně chce. Na žádosti o telefonní číslo či ověřovací kód nejlépe vůbec nereagujeme. Stále více bychom totiž měli mít na paměti, že virtuální svět není pouze světem zábavy, ale postupně se stává prostředím, do kterého stále častěji zaměřují pozornost pachatelé nejrůznější trestné činnosti.

por. Mg. Eva Hašlová
2.6.2020

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    2.6.2020