Praha venkov – VÝCHOD – Na Brandýsku poprvé proběhl projekt pro začínající řidiče, který vedle složek IZS podpořili i brandýští dobrovolní hasiči.
V rámci programu „Den BESIP“, který v pondělí 13. května pořádala Armáda ČR v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi pro děti základních a středních škol spustili zároveň policisté z oddělení tisku a prevence Prahy venkov – Východ na Brandýsku projekt „ŠKODA ŽIVOTA“, který je určen především začínajícím řidičům.
Podstatou projektu je seznámení studentů 3. a 4. ročníků středních škol či učilišť se základy poskytování první pomoci, získání základních informací o příčinách a okolnostech vzniku či zavinění dopravních nehod, ale také se s tím pojícími se následky z pohledu policistů, hasičů a záchranářů, kteří na místech nehod zasahují. Emotivně silnou částí projektu teoretické části je osobní setkání a seznámení se s příběhem třicetiletého muže, který je od svých 15 let po dopravní nehodě přes veškerou snahu lékařů upoután na invalidní vozík. Do vozidla ke svým kamarádům usedl jako spolujezdec a netušil, že se mu krátce na to změní celý život.
Po získání základních informací si studenti ve skupinách vyzkouší reagovat jako svědci u simulované dopravní nehody osobního vozidla. V této praktické části mají roli namaskovaní figuranti, kteří navodí reálněji vzniklou situaci. Poté, co studenti zareagují a začnou situaci řešit a postupovat na místě nehody, jsou sledováni profesionály integrovaného záchranného systému. Ti se studenty následně vyhodnotí jejich reakci a chování. Dozví se, co bylo správné a naopak, čeho by se v podobné situaci měli vyvarovat.
Ve Staré Boleslavi se tohoto projektu zúčastnily necelé čtyři desítky studentů 3. ročníků Střední zemědělské školy Brandýs nad Labem. Studenti měli možnost vyzkoušet si svojí reakci nanečisto, když takzvaně o nic nejde. V reálné situaci hraje důležitou roli na chování a rozhodování jedince stres a šok.
Tato cílová skupina se dlouhodobě řadí k těm nejohroženějším účastníkům silničního provozu. Mladí lidé často usedají za volant jako čerství absolventi autoškol, jejich řídící a ovládací schopnosti ještě nejsou na takové úrovni, aby mohli včas a účinně zareagovat na nastalou situaci. Jen za loňský rok zemřelo na českých silnicích 65 osob ve věku 18-24 let, ve Středočeském kraji jich bylo 13. Cílem této akce je upozornit tyto mladé lidi na různá úskalí spojená s řízením motorového vozidla a ukázat jim, že mnohým rizikům lze účinně předcházet při zachování určitých pravidel.
por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – východ
15.5. 2018