Pozitivní dechová zkouška u řidiče nákladního vozidla

Praha venkov – VÝCHOD – Alkohol za volant nepatří!

Dopravní policisté odhalili ve středu 15. ledna v jednu hodinu odpoledne řidiče nákladního vozidla, který usedl za volant po požití alkoholu. Sedmačtyřicetiletého muže v Zápech na Praze venkov – Východ zastavila policejní hlídka za účelem silniční kontroly. Nemilé zjištění nastalo po provedení dechové zkoušky u řidiče, která opakovaně prokázala přítomnost alkoholu v dechu přes jedno a půl promile. Následovalo zadržení řidičského průkazu a zahájení trestního řízení.

Na služebně v Brandýse nad Labem policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo peněžitý trest.

Policie neustále apeluje na řidiče, aby za volant usedali vždy odpočatí a při jízdě se plně věnovali řízení. Každý řidič by si měl uvědomit, že alkohol a ani jiné omamné a psychotropní látky za volant nepatří. Řidiči pod vlivem návykových látek jsou v silničním provozu velmi nebezpeční sami sobě, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. Všichni řidiči nedodržováním předpisů silničního provozu a agresivní a nebezpečnou jízdou ohrožují nejen své zdraví, ale především zdraví a životy všech účastníků silničního provozu.

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce

por. Mgr. Eva Hašlová
16.1. 2020

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    16.1.2020