Okradená seniorka

Podvodník použil jednu ze známých legend.

Do Staré Boleslavi byli vysláni brandýští policisté ve středu 15. února 2017 krátce po 11.00 hodině, kde jim poškozená osmaosmdesátiletá seniorka sdělila, že byla okradena cizím mužem, který ji údajně přinesl přeplatek za elektřinu. Důvěřivá seniorka pozvala muže dovnitř svého obydlí, kde mu chtěla rozměnit bankovku větší nominální hodnoty do částky, kterou jí měl vyplatit. Šla tedy do jedné z místností, kde měla našetřené peníze. Poté se vrátila k muži a nabídla mu malé občerstvení, které muž neodmítl. Seniorce řekl, že si na chvilku odskočí. Seniorka čekala marně, muž odešel a již se nevrátil. Po pár minutách ženu napadlo zkontrolovat v obývacím pokoji dřevěnou krabičku, odkud brala své finance. Nemilým překvapením pro seniorku bylo zjištění, že pokladnička s pár desítkami tisíc korun byla prázdná.

Podezřelý muž ve věku kolem 45 let byl oblečen do sportovního oblečení šedé barvy a na hlavě měl pokrývku hlavy. Mluvil plynule česky.

Muži za Krádež hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiné majetkové hodnoty.

Policie touto cestou VARUJE SENIORY před těmito zloději a uvádí několik rad.

Jak se vyhnout podvodu

  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě a ve vašem okolí. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

NIKDY SI NEPOUŠTĚJTE NEZNÁMÉ OSOBY DO SVÉHO OBYDLÍ.

22.2.2017

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    14.4.2017