NTERNETOVÉ PODVODY – ŽENA PŘIŠLA O 270 TISÍC KORUN.

Podvod při prodeji zboží na internetu stál ženu 270 tisíc korun – Policie České republiky

Prodejem TDK Kazet si na bazarovém portále chtěla přivydělat 48letá žena z Prahy východ Místo peněz, které měly přijít na její účet však přišla o 270 tisíc korun.

O tom, že takových podvodů na bazarových a inzertních portálech stále přibývá vás informujeme a varujeme vás pravidelně. Stejně tak vás informujeme o aktuálních a nových hrozbách a trikách podvodníků na internetu a ve virtuálním rostředí. Jejich techniky a legendy jsou stále více propracované a promyšlené.

Důležité rady a informace:
https://www.policie.cz/clanek/nepindej.aspx
https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-falesne-vyhodne-investice.aspx
https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx 

Velkou výhodou pro pachatele v internetovém prostředí je anonymita. Nikdy nevíte, kdo opravdu sedí za druhým počítačem a s kým si dopisujete nebo jednáte. V posledních několika měsících se ale nejvíce setkáváme s podvody na bazarových a inzertních portálech. Scénář je vždy stejný nebo velmi podobný. Prodávající (následně poškozený) nabízí k prodeji. např. autosedačku, helmu na kolo, použitou pračku, oblečení apod., následně jej kontaktuje podvodník , který vystupuje jako kupující, který má o danou věc zájem. Ten ale následně pošle odkaz na vyzvednutí peněz nebo na odkaz, který vypadá jako skutečná stránka přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své kartě a místo výdělků, přijde o nemalé peníze, někdy tisíce někdy i statisíce…..

O tom, jak lehce může být člověk podveden a okraden přesvědčila právě i 48letá žena.

Poškozená na bazarovém portále zboží vystavila a na inzerát se jí zanedlouho ozvala neznámá osoba, která chtěla kazety zakoupit. Následně byl poškozené prodávající ženě zaslán email s odkazem, který se tvářil jako skutečný odkaz přepravní společnosti, ale nebyl. Po otevření odkazu, ale prodávající začala vyplňovat údaje ke své platební kartě, což samozřejmě, v případě, kdy vy něco prodáváte, není standardní. Neznámý pachatel pak z jejího účtu v pěti platbách odčerpal 270 tisíc korun.

Poté poškozená celou věc oznámila na policii. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a podvodu. V případě dopadení pachateli hrozí až 8letý trest odnětí svobody.

Pokud i vy prodáváte jakékoliv zboží na internetovém či bazarovém portále, musí vám zaplatit druhá strana, tedy kupující. Nikdy proto nevyplňujte údaje z vaší platební karty nebo přístupové údaje k vašemu internetovému bankovnictví, když vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde údaje máte vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, který má své kroky velmi dobře naplánované a má jediný cíl…. okrást vás….

Pár preventivních, ale velmi důležitých rad na závěr.

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
  • Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    8.12.2022