Motorkářská sezóna začíná

Praha venkov- VÝCHOD – Jezděte opatrně

Říká se, že trénink dělá mistra a na motorce to platí dvojnásobně. Před první jízdou je důležité důsledně zkontrolovat technický stav motocyklu a také oděvních prvků. První kilometry po zimě je dobré jet v klidném tempu – je dobré dopřát motorce a gumám, aby se ohřály na správnou provozní teplotu.   Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu!

Dle statistik Policie České republiky nejčastěji bourají motocyklisté s praxí kolem jednoho roku. Závažnost dopravních nehod motocyklistů je několikrát vyšší než u řidičů osobních automobilů. Během letošního roku přišlo na našich silnicích o život již 6 motorkářů.

Některá doporučení z příručky BESIP pro motocyklisty.

• Dodržovat kontrolu technického stavu. Dbát zejména na kontrolu motoru, řetězu, pneumatik, stav brzd a brzdových destiček, výměně brzdové kapaliny. Vyzkoušet funkčnost elektrických prvků, jako například světla, blinkry, klakson. Zkontrolovat motolékárničku a podle potřeby doplnit nářadí.
• Používat správnou základní výbavu motocyklisty. Jeden z nejdůležitějších prvků je správný výběr přilby, která je povinná. Díky bezpečnému pevnému oblečení, které bude zároveň pohodlné a komfortní, lze eliminovat možné zranění při pádu. Bez rukavic ani metr. Pevná obuv a správná velikost je jeden z dalších prvků bezpečnější jízdy. Mezi ochranné doplňky patří chránič páteře, který by měl být samozřejmostí, stejně jako reflexní prvky.
• Zvolit si správný výběr svého motocyklu. Každý řidič upřednostňuje jiné využití a náročnost pro svůj motocykl. Je tedy vhodné promyslet, jaký motocykl zakoupit a jak správně jej užívat.

Jedny z nejdůležitějších pravidel – ,, Jedeš, kam se díváš. ´´
,, Buď v klidu. ´´
,, Nikdy nemáš 100% přednost. ´´

Nepřeceňujte své schopnosti a řádně se na motorkářskou sezonu připravte.

Hlavním cílem prevence je, aby se každý, ať motocyklista nebo řidič osobního motorového vozidla, vrátil bezpečně ze svých cest.

Přejeme šťastné kilometry a kolama dolů!

kpt. Hana Rubášová
tisková mluvčí PP ČR
4.dubna 2020

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    8.4.2020