Dopravní nehoda u Kojetic

Praha venkov – VÝCHOD – Během pondělního rána došlo na Praze venkov – Východ k několika dopravním nehodám.

Od časného pondělního rána došlo na okrese Praha venkov – Východ hned k několika dopravním nehodám. Nejzávažnější situace nastala na silnici I/9 u Kojetic, kde se střetla dvě osobní vozidla. Jedna osoba utrpěla zranění, které si vyžádalo letecký převoz do pražské nemocnice. Policisté místo nehody uzavřeli na několik hodin z důvodu probíhajícího šetření. Přítomnost alkoholu u řidičů byla provedenými dechovými zkouškami vyloučena.

V katastru obce Jirny, na světelné křižovatce ulic Brandýské a Poděbradské, se střetla kolem půl sedmé ráno další dvě vozidla. Oba řidiči se na místě dohodli a tuto událost mezi sebou vyřešili bez přítomnosti policistů na formulář „Záznam o dopravní nehodě“.  Naštěstí zde se nehoda obešla bez zranění účastníků.

Předběžnou příčinou obou dopravních nehod bylo zřejmě nedání přednosti v jízdě.

Policisté apelují na všechny řidiče, aby způsob jízdy na silnicích přizpůsobili povětrnostním a klimatickým podmínkám. Obzvlášť v těchto zimních měsících hrozí sněžení, nebezpečí tvoření námrazy a ledu na vozovkách. Buďme ohleduplní vůči druhým řidičům a plně se věnujme řízení a sledování silničního provozu, a to nejen na kluzkém povrchu silnice.

Dále nezapomínejme na povinnost odstranit z vozidel sníh a led, který by se mohl během jízdy uvolnit.

Ze zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně z ustanovení § 5, odst. 2 písm. j), vyplývá, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Vozidlem se ve smyslu tohoto zákona považuje nejen osobní motorové vozidlo, ale samozřejmě také nákladní automobil a autobus.

V případě, že řidič tuto zákonnou povinnost poruší, hrozí mu během projednání přestupku policistou uložení pokuty příkazem na místě do 2000 korun a ve správním řízení do 2500 korun. Z pohledu statistiky se ovšem nejedná o sledovaný údaj, proto nelze sdělit, v jaké výši jsou pokuty za tyto přestupky udělovány nejčastěji. Policista obecně při stanovení výše pokuty vždy přihlédne k okolnostem konkrétního případu.

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
22.1.2018

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    22.1.2018