Vyhrožoval, že vyhodí panelový dům do povětří- muže velmi rychle zadrželi policisté. 

Vyhrožoval, že vyhodí panelový dům do povětří – Policie České republiky

Minulý čtvrtek, 23. června 2022, vyjížděly všechny složky IZS do ulice Jasanová v Brandýse nad Labem. Tam se v podvečerních hodinách odehrála dramatická událost, kdy 37letý muž vyhrožoval tím, že celý panelový dům vyhodí do povětří. Jelikož hrozilo reálné nebezpečí, že muž své činy nenechá pouze u výhružek, ale celou věc skutečně zrealizuje, bylo nutné evakuovat všechny další osoby, které se aktuálně v panelovém domě nacházely, těch bylo 21.

Policisté na místě mluvili s podezřelým mužem, který s nimi komunikoval přes balkon. Ten uvedl, že se bojí o svou rodinu. U sebe že má plynovou bombu, kterou policistům i ukázal, a že dům vybouchne. V bytě se zabarikádoval a odmítal vyjít ven.

Policisté se s mužem snažili po celou dobu komunikovat a přesvědčit ho, aby svého jednání zanechal, mezitím byla na místo přivolána i zásahová jednotka Středočeského kraje. Než ale zásahová jednotka přijela na místo, podařilo se policistům s mužem vyjednávat, a nakonec ho i přesvědčit, aby vyšel z bytu ven.

Muž byl hlídkou zpacifikován za pomocí hmatů a chvatů. V tašce, kterou vynesl s sebou z bytu měl plynovou bombu a jak bylo později zjištěno pyrotechniky, tak i munici – simulaci ručního granátu ve tvaru válce, bez iniciátoru.

Celý prostor následně prohledali i dva psovodi se psy vycvičeným na vyhledávání výbušnin, kteří žádné výbušniny nenalezli.

Přivolaní hasiči provedli měření koncentrace plynu za dveřmi bytu podezřelého a naměřili zvýšenou koncentraci plynu s rizikem výbuchu.

Díky rychlému zákroku policistů naštěstí k žádnému neštěstí nedošl. Hasiči evakuovali osoby z celého panelového domu a následně strážníci městské policie zajistili okolí místa zásahu, kam hasiči evakuované osoby přivedly.

Podezřelý muž byl policisty zadržen a následně u něj policisté provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol, která vyšla s negativním výsledkem, pozitivní byl ale test na drogy a to na látku amfetamin. Podezřelý byl eskortován do psychiatrické nemocnice, kde je hospitalizován.

V celé věci kriminalisté Prahy venkov – VÝCHOD zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu obecné ohrožení a přečinu nebezpečné vyhrožování, v případě prokázání viny a odsouzení hrozí 37letému muži až 8letý trest odnětí svobody.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
29. června 2022

 

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    30.6.2022