Opilý řidič způsobil dopravní nehodu

Praha venkov – VÝCHOD – Alkohol za volant nepatří!

Na Brandýsku se nezdráhal sedmačtyřicetiletý muž po požití většího množství alkoholu v sobotu 6. června kolem osmé hodiny večer usednout do vozidla a vyjet na silnici. Na cestě ze Mstětic do obce Zápy jelo v protisměru vozidlo, uvnitř něhož cestovaly dvě osoby.  Ačkoliv se řidič snažil vyhnout podezřele jedoucímu autu v protisměru, i přesto došlo ke střetu dvou aut. Nebylo možné se zcela vyvarovat srážce s vozem, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu.

Přivolaní policisté u podnapilého řidiče opakovaně zjistili hodnotu alkoholu v dechu přes dvě a půl promile. Jedna osoba po střetu vozidel utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici.

Policisté se sedmačtyřicetiletým řidičem zahájili úkony trestního řízení a sdělili mu podezření ze spáchání dvou přečinů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví z nedbalosti. Za tyto skutky mu nyní hrozí pobyt za mřížemi až na tři roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří

Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.

por. Mgr. Eva Hašlová
9.6. 2020

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    9.6.2020