Nález munice na Brandýsku a Čelákovicku

Praha venkov – VÝCHOD – Jak postupovat v případě nálezu munice.

V sobotu 25. května zavolal čtyřiasedmdesátiletý muž na obvodní oddělení do Čelákovic, aby policistům oznámil nález ručního zkorodovaného granátu. Našel ho během výkopových prací, které prováděl v průběhu dopoledne na své zahradě u rodinného domku.

O den později, tedy v neděli 26. května přijali podobnou informaci také policisté sousedního obvodního oddělení v Brandýse nad Labem, kam zavolala dvaačtyřicetiletá žena z obce Zápy. I ona si všimla za obcí Zápy v hromadě bahna vyčnívající kovové části munice.

V obou případech byl na místo přivolán policejní pyrotechnik, který si věc na místě převzal a zajistil odbornou likvidaci nalezené munice.

Co dělat, když naleznete nevybuchlou munici:

Pokud kdekoliv, na procházce v přírodě, při úklidu v objektech, či při výkopových pracích naleznete podezřelé předměty, u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici, či její součásti, dodržujte následující pokyny:

  • Přerušte veškeré práce!
  • S předmětem v žádném případě nemanipulujte a vůbec se ho nedotýkejte!
  • Okamžitě přivolejte Policii České republiky!
  • Podle možností a okolností do příjezdu policie zajistěte, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba!

Za žádných okolností se neobávejte nález munice oznámit. Činíte tak v dobré víře ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob. I kdyby přivolaný pyrotechnik na místě konstatoval, že se o munici nejedná, nebude vám nic vyčítat, ani nemusíte výjezd P ČR hradit. Je lepší, když policie věc prozkoumá preventivně, než aby došlo k výbuchu.

por. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – Východ
3.6. 2019

    Jakékoliv poznatky a informace můžete uvést zde, i anonymně.

    4.6.2019